Projekat je kofinansiran sredstvima EFRR i IPA II fondova Evropske unije
Akronim projekta „Race“ dolazi od skraćenica ključnih riječi projekta a to su:
Rescue(spašavanje), Alert(uzbuna), Colaboration(saradnja), Emergency(hitnost)
Puni naziv projekta je Race for life ili Trka za život.
Partneri na projektu su Dom zdravlja Mostar, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke Županije i Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.
Zajednički pristup projekta je uskladiti kvalitet, standard, procedure, opremu i stručnu osposobljenost kadrova kojima je zajednički cilj unaprijediti kvalitet usluge HMP u regiji. Tokom implementacije projekta, stvoriće se krug edukativnog karaktera kojim je svrha kontinuirana edukacija kako stručnih kadrova, tako i običnih građana. Misao vodilja ovog koncepta leži na činjenici da su prvih 3-5min od srčanog zastoja najvažniji za preživljavanje pacijenta, te takvom edukacijom građana i postavljanjem AED aparata želimo broj smrtnosti smanjiti na najmanji mogući nivo.
Druga faza projekta je bazirana na zajedničkim vježbama sva tri aktera u projektnom programu kako bi dobili uigran i osposobljen, istreniran tim za zajednička djelovanja u slučaju većih nesreća. Takođe,planirana je izrada Protokola o saradnji koji bi jasno definisao postupke, aktivnosti i odgovornosti u slučaju masovnih nesreća.
Kroz ovaj projekt konkretno će se unaprijediti Služba hitne medicinske pomoći kroz razne edukacije, opremu i kreiranje jedinstvenog protokola u slučaju masovnih nesreća. Također će se sprovoditi i edukacije drugih javnih službi koje su usko vezane uz ovu oblast te edukacije građana u pružanju prve medicinske pomoći.
Podaci o projektu
Kodni broj projekta: HR-BA-ME415
Projekt se sprovodi u okviru Interreg IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 kroz prioritetnu osu 1.- Unaprjeđenje kvalitete usluga u javnom zdravstvu i socijalnoj pomoći (https://www.interreg-hr-ba-me2014-2020.eu/)
1. LP Dom zdravlja Mostar (Bosna i Hercegovina) – lider projekta;
- kao nositelj projekta zadužen je sa za koordinaciju i nadzor svih projektnih aktivnosti. Osim toga, zadužen je za aktivnosti organizacije i sprovođenja vježbe masovne nesreće na kojoj će sudjelovati svi projektni partneri.
2. PP2 Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije (Hrvatska) – projektni partner; - kao projektni partner zadužen je za vođenje aktivnosti i kreiranje programa edukacije nemedicinskog osoblja „Reanimacija osnovnih vitalnih funkcija“
3. PP3 Zavod za Hitnu medicinsku pomoć Crne Gore (Crna Gora) – projektni partner - kao projektni partner zadužen je za sprovođenje komunikacijski aktivnosti projekta. Partner vodi edukacije medicinskog osoblja projektnih partnera o skrbi za trauma pacijente u prekograničnom području.
Period implementacije projekta: 15.02.2020. – 14.05.2022.
Ukupna vrijednost projekta: 940.443,29 EUR
Iznos bespovratnih EU sredstava: 799.376,78 EUR
Postotak EU kofinansiranja: 85%
Ukupan iznos dodijeljenih sredstava za Zavod za HMP Crne Gore: 244 714.65 EUR
Vrijednost bespovratnih sredstava za Zavod za HMP Crne Gore: 208 007.45 EUR
Ciljevi i rezultati projekta
Opšti cilj projekta je uskladiti i poboljšati hitne medicinske usluge (EMS- Emergency Medical Services) u prekograničnom području s ciljem postizanja veće efikasnosti i profesionalnosti u očuvanju ljudskih života kao i pružiti zajednički odgovor u slučaju većih, masovnih nesreća na programskom području.
Specifični cilj projekta je povećanje dostupnosti i kvaliteta usluga prve pomoći djeci i mladima u prekograničnom području, a koje se namjerava postići kroz poboljšanu EMS mrežu i organizaciju treninga za ne-medicinsko osoblje u pružanju prve pomoći.
Očekivani projektni rezultati:
- Poboljšana dostupnost i pristup EMS mreži u prekograničnom području kroz nabavku neophodne tehničke opreme- sanitetskih vozila i defibrilatora;
- Trening program za ne-medicinske kadar u pružanju prve pomoći (CPR) – njih 970 te program obuke zaposlenih hitne medicinske pomoći- 236 osoba;
- Izrađen zajednički, jedinstveni protokol saradnje u slučaju veće nesreće i elementarne nepogode te organizacija pokazne vježbe sa 52 učesnika;
- Poboljšana situacija za 201.000 osoba na programskom području u domenu EMS usluge
Dosadašnje sprovedene aktivnosti
Nabavka računarske opreme i AED-ra
Saopštenje za javnost
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore je u sklopu projekta RACE (Trka za život), od ušteda iz realizovanih nabavki, a uz prethodno odobrenje Upravljačkog tijela programa realizovao nabavku računarske opreme i multifunkcionalnih štampača.
Projekat RACE se finansira kroz Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 i podrazumijeva usklađivanje i unaprjeđenje hitne medicinske usluge (EMS – Emergency Medical Services) u cilju postizanja veće efikasnosti i profesionalnosti u očuvanju ljudskih života kao i pružanja zajedničkog odgovora u slučaju većih, masovnih nesreća na programskom području. U skladu sa ciljem projekta, nabavljena je i računarska oprema u vrijednosti od 9,470.00 evra bez PDV.
U okviru projekta RACE, realizovana je i nabavka 20 eksternih automatskih defibrilatora (AED) koji će biti postaljeni u gradovima predviđenim projektom na javnim mjestima.Takođe, nabavljena su i dva trening AED-a za potrebe Edukativnog centra ZHMP. Vrijednost ove nabavke je 39,446.00 evra sa PDV.
ZHMP je realizovao edukativne radionice za pravilno korišćenje AED-a i pružanja prve pomoći.
Realizovana je edukacija 150 zaposlenih iz Zavoda za HMP Crne Gore na teme: politrauma i kinematika traume kod djece i odraslih, primarno zbrinjavanje povrijeđenih, održavanje prohodnosti disajnog puta kod odraslih i djece, ventilacija i oksigenoterapija tokom transporta, cirkulacija, kontrola krvarenja, prevencija i kontrola šoka, povrede glave, kičmene moždine, grudnog koša, abomena, lokomotornog sistema, kao i ABCDE pregled djece, monitoring povrijeđenog pacijenta u toku transporta, nadoknada tečnosti i analgezija.
Realizovana nabavka medicinske i trenažne opreme za potrebe Edukativnog centra Zavoda i organizacionih jedinica HMP iz deset gradova programskog područja RACE
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore u prethodnom periodu u sklopu projekta RACE (Trka za život) realizovao je nabavku medicinske i trenažne opreme za potrebe Edukativnog centra Zavoda i organizacionih jedinica HMP iz deset gradova programskog područja (Nikšić, Danilovgrad, Podgorica, Cetinje, Budva, Kotor, Tivat, Herceg Novi, Bar i Ulcinj).
Projekat RACE se finansira kroz Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 i podrazumijeva usklađivanje i unaprjeđenje hitne medicinske usluge (EMS – Emergency Medical Services) u cilju postizanja veće efikasnosti i profesionalnosti u očuvanju ljudskih života kao i pružanja zajedničkog odgovora u slučaju većih, masovnih nesreća na programskom području. U skladu sa ciljem projekta, nabavljena je medicinska i trenažna oprema: fantom lutke, prsluka za imobilizaciju i izvlačenje (KED), pedijatrijske spinalne daske sa hedblokerima (head-blocker) i pojasevima, u vrijednosti od 18.230,41 evra sa PDV.
U okviru projekta RACE, realizovana je i nabavka 20 eksternih automatskih defibrilatora (AED) koji će biti postaljeni u gradovima predviđenim projektom. Takođe, nabavljena su i dva trening AED-a za potrebe Edukativnog centra ZHMP. Vrijednost ove nabavke je 39,446.00 evra sa PDV.
ZHMP je realizovao edukativne radionice za pravilno korišćenje AED-a i pružanja prve pomoći za 110 pripadnika Službi zaštite i spašavanja i pripadnika Uprave policije – saobraćajne policije iz programskih Opština, kao i za 30 zaposlenih na Aerodromu u Podgorici i Tivtu.
Takođe, u sklopu aktivnosti iz projekta realizuje se edukacija 150 zaposlenih iz Zavoda za HMP Crne Gore na teme: politrauma i kinematika traume kod djece i odraslih, primarno zbrinjavanje povrijeđenih, održavanje prohodnosti disajnog puta kod odraslih i djece, ventilacija i oksigenoterapija tokom transporta, cirkulacija, kontrola krvarenja, prevencija i kontrola šoka, povrede glave, kičmene moždine, grudnog koša, abomena, lokomotornog sistema, kao i ABCDE pregled djece, monitoring povrijeđenog pacijenta u toku transporta, nadoknada tečnosti i analgezija.
Edukacija službenika Uprave policije i Službi zaštite i spašavanja u Budvi, u okviru projekra RACE
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore je u zgradi Akademije znanja u Budvi 18. novembra u okviru projekta RACE (trka za život) realizovao jednodnevnu edukaciju za po 20 službenika iz Uprave policije ( 10 službenika iz CB Herceg Novi, 10 službenika iz OB Kotor) i 15 službenika iz Službi zaštite i spašavanja iz Herceg Novog i Kotora.
Službenici Uprave policije i Službi zaštite i spašavanja su prošli trening pružanja prve pomoći i obuku korišćenja automatskog eksternog defibrilatora (AED) u cilju poboljšanja dostupnosti i kvaliteta pružanja hitne pomoći.
Projekat RACE se finansira kroz Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 i podrazumijeva usklađivanje i unaprjeđenje hitne medicinske usluge (EMS – Emergency Medical Services) u cilju postizanja veće efikasnosti i profesionalnosti u očuvanju ljudskih života kao i pružanja zajedničkog odgovora u slučaju većih, masovnih nesreća na programskom području.
Svim učesnicima po završenoj obuci uručen je edukativni i promo materijal.
Očekivani projektni rezultati biće postignuti kroz poboljšanju dostupnost i pristup EMS mreži u prekograničnom području kroz nabavku neophodne tehničke opreme, trening programe za nemedicinski kadar u pružanju prve pomoći, izradu zajedničkog protokola saradnje u slučaju veće nesreće i elementarne nepogode te organizaciju pokazne vježbe sa 52 učesnika.
Edukaciju će proći 110 policijskih službenika i 110 službenika Službi zaštite i spašavanja, iz programskog područija.
Edukacija službenika Uprave policije i Službi zaštite i spašavanja iz Bara i Ulcinja u okviru projekra RACE
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore je u Domu solidarnosti u Sutomoru 17. novembra u okviru projekta RACE (trka za život) realizovao jednodnevnu edukaciju za po 20 službenika iz Uprave policije ( 10 službenika iz CB Bar, 10 službenika iz OB Ulcinj) i 20 službenika iz Službi zaštite i spašavanja iz Bara i Ulcinja.
Službenici Uprave policije i Službi zaštite i spašavanja su prošli trening pružanja prve pomoći i obuku korišćenja automatskog eksternog defibrilatora (AED) u cilju poboljšanja dostupnosti i kvaliteta pružanja hitne pomoći.
Projekat RACE se finansira kroz Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 i podrazumijeva usklađivanje i unaprjeđenje hitne medicinske usluge (EMS – Emergency Medical Services) u cilju postizanja veće efikasnosti i profesionalnosti u očuvanju ljudskih života kao i pružanja zajedničkog odgovora u slučaju većih, masovnih nesreća na programskom području.
U tom smislu, ZHMP će narednih dana organizovati edukativne radionice za Službenike Uprave policije i Službe zaštite i spašavanja iz Nikšića, Danilovgrada, Podgorice, Cetinja, Budve, Kotora, Tivata i Herceg Novog.
Svim učesnicima po završenoj obuci uručen je edukativni i promo materijal.
Očekivani projektni rezultati biće postignuti kroz poboljšanju dostupnost i pristup EMS mreži u prekograničnom području kroz nabavku neophodne tehničke opreme, trening programe za nemedicinski kadar u pružanju prve pomoći, izradu zajedničkog protokola saradnje u slučaju veće nesreće i elementarne nepogode te organizaciju pokazne vježbe sa 52 učesnika.
Edukaciju će proći 110 policijskih službenika i 110 službenika Službi zaštite i spašavanja, iz programskog područija.
ZHMP održao edukativnu radionicu za zaposlene na Aerodromu
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore juče je na aerodromu “Golubovci” u okviru projekta RACE (trka za život) realizovao jednodnevnu edukaciju 30 zaposlenih na Aerodromu u Podgorici i Tivtu. Zaposleni na aerodromima su prošli trening pružanja prve pomoći i obuku korišćenja automatskog eksternog defibrilatora (AED) u cilju poboljšanja dostupnosti i kvaliteta pružanja hitne pomoći.
Projekat RACE se finansira kroz Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020 i podrazumijeva usklađivanje i unaprjeđenje hitne medicinske usluge (EMS – Emergency Medical Services) u cilju postizanja veće efikasnosti i profesionalnosti u očuvanju ljudskih života kao i pružanja zajedničkog odgovora u slučaju većih, masovnih nesreća na programskom području.
U tom smislu, ZHMP će, pored jučerašnjeg treninga, organizovati još pet edukativnih radionica za 110 pripadnika Službi zaštite i spašavanja i pripadnika Uprave policije – saobraćajne policije iz programskih Opština (Nikšić, Danilovgrad, Podgorica, Cetinje, Budva, Kotor, Tivat, Herceg Novi, Bar i Ulcinj). Svim učesnicima po završenoj obuci uručen je edukativni i promo materijal.
Očekivani projektni rezultati biće postignuti kroz poboljšanju dostupnost i pristup EMS mreži u prekograničnom području kroz nabavku neophodne tehničke opreme, trening programe za nemedicinski kadar u pružanju prve pomoći, izradu zajedničkog protokola saradnje u slučaju veće nesreće i elementarne nepogode te organizaciju pokazne vježbe sa 52 učesnika.
Sljedeći trening će se organizovati 16. novembra u Sutomoru, zatim u Budvi 17. i 18. novembra, potom narednog dana u Nikšiću zaključno sa 22. novembrom kada će biti organizovan još jedan trening u Podgorici.
6. PMT sastanak projekta Race održava se danas u prostorijama vodećeg projektnog partnera – Doma zdravlja u Mostaru
Sastanku prisustvuju predstavnici sva tri projektna partnera – Dom zdravlja Mostar, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije i Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.
Cilj ovog sastanka je pregled i revidiranje svih projektnih aktivnosti.
Uporedo s PMT sastankom, također, u edukacijskom centru Službe hitne medicinske pomoći u toku je edukacija edukatora reanimacija osnovnih vitalnih funkcija od strane hrvatskih partnera.
Edukacija iz oblasti reanimacije osnovnih vitalnih funkcija u okviru IPA CBC projekta RACE
Dom zdravlja Mostar, u svojstvu vodećeg partnera projekta, 15.02.2020. godine, započeo je realizaciju projekta “Utrka za život ” (akronim projekta RACE), sa dvije partnerske organizacije u okviru programa “Interreg IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska- Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020”, kojeg sufinancira Europska unija. Projekt traje ukupno 24 mjeseca, odnosno do 14.02.2022.
Glavni cilj projekta je poboljšanje kvalitete usluga u javnom zdravstvu i socijalnoj skrbi u prekograničnom području. Projekt je fokusiran na povećanje dostupnosti kvalitetne usluge hitne medicinske pomoći u pograničnom (CBC) području, točnije na području grada Mostara, Zagrebačke županije i Crne Gore.
Ovim projektom, zajednički je definiran program obuke “Reanimacija osnovnih vitalnih funkcija” na način gdje se edukacija odvija prema pravilima i standardima programa reanimacije, provodeći se u manjim skupinama od 5 sudionika pod vodstvom ovlaštenih edukatora. Ovom edukacijom je predviđeno 200 polaznika što znači da je broj ograničen, a jučer je prvih 20 sudionika uspješno prošlo obuku.Svi polaznici dobivaju certifikat o stečenoj sposobnosti reanimacije i rukovanja s AVD-om (defibrilatorom).
Nakon jučerašnje edukacije dobili smo sve pohvale od strane svih polaznika za odlično organiziran i konceptualiziran tečaj što nam zaista puno znači
Također, upućujemo sve pohvale i zahvale svim sudionicima koji su iskazanim interesom, angažmanom, voljom i izdvojenim vremenom dokazali kako su odlučni u namjeri pomoći drugima te svladanim vještinama iz navedene oblasti, postali kvalificirani za takav humani podvig!
Danas je u tijeku obuka druge skupine od 20 polaznika kojima želimo uspješan i produktivan rad.
Obavještenje za medije
Zavod za HMP u fazama realizuje projekat “ RACE ”u okviru odobrenih Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora. U prvoj fazi projekta realizovana je nabavka 3 reanimobila, a ukupna vrijednost dodijeljenih sredstava za Zavod za HMP Crne Gore : 244 714.65 EUR bez PDV-a.
Vozila su mogla biti raspoređena u 3 (tri) od 10 (deset) gradova koji su programsko područje. Uzimajući u obzir prethodnu raspodjelu vozila po organizacionim jedinicama, obimu posla i trenutnog stanja voznog parka vozila su raspoređena Jedinicama za HMP Podgorica, Nikšić i Budva.
Partneri na projektu su Dom zdravlja Mostar, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke Županije i Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.
Zajednički pristup projekta je uskladiti kvalitet, standard, procedure, opremu i stručnu osposobljenost kadrova kojima je zajednički cilj unaprijediti kvalitet usluge na lokalnom nivou i pograničnom području, tako da se slijedeće faze projekta realizuju kontinuirano u naredne dvije godine sa nabavkom medicinske I trenažne opreme, edukaciji medicinskog I nemedicinskog kadra.
Vodimo aktivnu politiku obnavljanja voznog parka i stvaranja što kvalitetnijih uslova za transport pacijenata, i od decembra 2016.godine do danas obezbijeđeno je 21 novo vozilo.
Zavod za HMP Crne Gore pruža medicinske usluge svakog dana od 00-24h 365 dana u godini svim pacijentima, a trenutni rad Zavoda za HMP je usklađen sa aktuelnom epidemiološkom situacijom uzrokovanom COVID infekcijom.
Naši medicinski timovi pružaju usluge kako u ambulanti, tako i na terenu pacijentima sa simptomima kovid infekcije, čineći maksimalne napore kako bi kvalitet medicinskih usluga bio što bolji u datim okolnostima.
Rad organizacionih jedinica Zavoda za HMP funkcioniše preko medicinskih timova, a broj medicinskih timova je određen sa važećim Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.
Način organizacije rada u Zavodu za HMP je koncipiran da po prijemu i trijaži poziva na 124 koji se obavlja od strane dežurnog doktora medicine, medicinski timovi na teren izlaze u skladu sa raspoloživim medicinskim ekipama u datom trenutku.
IZJAVA O ODGOVORNOSTI
Ova podstranica finansira se uz pomoć Evropske unije. Sadržaj podstranice je isključiva odgovornost projektnog partnera JZU Zavoda za hinu medicinsku pomoć Crne Gore i ni na koji način ne odražava stavove Evropske unije.